Petycja
W dniu 27. kwietnia, tworzona od roku 2007 przez Jurka Krużela audycja pt. „Magazyn Piosenki Studenckiej MIKROKLIMAT” została nagle i bez podania przyczyny zdjęta z anteny Polskiego Radia Rzeszów. Poniżej zamieszczam treść oraz link do petycji, pod którą zbieramy podpisy wszystkich osób, które nie zgadzają się z tą decyzją prezesa Polskiego Radio Rzeszów, pana Przemysława Tejkowskiego i chcą przywrócenia audycji na antenę. Podpisujcie się, Kochani! Głęboko wierzę w to, że już niebawem ponownie usłyszymy nasze ukochane łagodne dźwięki na antenie Polskiego Radia Rzeszów.
Katarzyna Byks
Fot. Gocanna Antosik (archiwum Danielki)
Magazyn Piosenki Studenckiej MIKROKLIMAT
PETYCJA
skierowana do Pana Przemysława Tejkowskiego
Prezesa Zarządu Polskiego Radia Rzeszów S.A.
Szanowny Panie Prezesie!
My niżej podpisani apelujemy o zmianę decyzji dotyczącej zdjęcia z ramówki Polskiego Radia Rzeszów poetycko-muzycznej audycji Magazyn Piosenki Studenckiej MIKROKLIMAT i o jej niezwłoczne przywrócenie na antenę.
Audycja ta, tworzona przez Redaktora Jerzego Krużela od 14 lat (ostatni odcinek miał kolejny nr 545), zawsze utrzymywała wysoki poziom, zarówno co do formy jak i przekazywanych treści i dzięki temu zdecydowanie wyróżniała się na tle podobnych audycji w innych mediach. Można było w niej znaleźć zarówno dobrą poezję, jak i muzykę. Program ten spełniał po prostu bardzo ważną misję społeczno – kulturową, a w szerszej perspektywie – również historyczną, stanowiąc jedną z niewielu nisz dbających o tworzenie oraz zachowanie polskiego dziedzictwa kulturowego.
Audycja MIKROKLIMAT, prezentuje zarówno archiwalny dorobek nurtu szeroko pojętej piosenki poetyckiej i studenckiej, której ikonami byli i nadal są: Jacek Kaczmarski, Wojciech Bellon, Jan Krzysztof Kelus, Jacek Zwoźniak, Antonina Krzysztoń i wielu innych, jak też współczesną twórczość ludzi kultywujących i przekazujących nowym pokoleniom niesłychanie ważne polskie tradycje i wartości.
Odbiorcy tej audycji to głównie ludzie kochający turystykę, góry, żeglowanie, wspólne wędrówki, wspólne śpiewanie i przeżywanie poetyckiego słowa gdzieś w schroniskach, przy ogniskach, w górach czy nad jeziorami. Tych ludzi jest w Polsce bardzo bardzo wielu, poczynając od najmłodszych, na seniorach kończąc.
W swych audycjach Jerzy Krużel przedstawiał nie tylko piosenki z Krainy Łagodności, ale również rozmowy, unikalne wywiady z naszymi ulubionymi wykonawcami, z ciekawymi ludźmi, pasjonatami poezji, piosenki literackiej, studenckiej i turystycznej.
Autor przedstawiał też relacje z różnych ważnych dla nas imprez, przeglądów i festiwali takich jak: Festiwal Sztuk Różnych Bieszczadzkie Anioły, Ogólnopolski Przegląd Piosenki Autorskiej OPPA w Warszawie, Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie, Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej BAZUNA, Ogólnopolska Epidemia Piosenki Turystycznej BAKCYNALIA w Lublinie, Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA w Łodzi, Wrocławski Przegląd Kultury Studenckiej, Bieszczadzkie Spotkania ze Sztuką ROZSYPANIEC, Natchnieni Bieszczadem w Cisnej, Stachuriada w Grochowicach (k/Zielonej Góry), Ogólnopolski Przegląd Piosenki Poetyckiej i Turystycznej PRZY KOMINKU w Kielcach, Międzynarodowy Festiwal Piosenki KROPKA w Głuchołazach, Ogólnopolskie Spotkanie z Piosenka Turystyczną POD KOPCEM w Przemyślu, i wielu innych. Nie zawsze udawało nam się być osobiście na tych imprezach, czy to w roli wykonawców, czy publiczności. Ale zawsze mieliśmy pewność, że Radio Rzeszów, poprzez audycję Jerzego Krużela przeniesie nas tam na miejsce, że usłyszymy zarówno stare jak i nowe utwory z tego ważnego dla nas nurtu poetycko-muzycznego.
I teraz nagle to się zmienia.
Ta nasza nisza kulturowa, popularnie zwana Krainą Łagodności, nigdy nie była i obecnie też niestety nie jest powszechna w mediach. I właśnie na tle innych mediów Radio Rzeszów było od dawna pozytywnym i bardzo cenionym przez nas wyjątkiem.
Zupełnie nie rozumiemy dlaczego Polskie Radio Rzeszów chce teraz obniżać swój poziom i stracić wielu słuchaczy w całej Polsce. Dlaczego chce ograniczyć pełnienie misji publicznej i odebrać ogromnej rzeszy ludzi to, co dla nich tak ważne? Tym bardziej, że odbiorcami tej audycji, a potem propagatorami tego obszaru kultury słowno-muzycznej są ludzie w każdym wieku, związani z różnymi środowiskami, często bardzo zasłużeni dla polskiej kultury i życia społecznego.
Nie rozumiemy, dlaczego nagle odbiera nam się coś tak ważnego i wyjątkowego. Ważnego nie tylko dla nas niżej podpisanych, ale dla całego społeczeństwa.
Apelujemy i gorąco namawiamy Pana do zmiany decyzji i do przywrócenia na antenę Polskiego Radia Rzeszów tej poetycko-muzycznej audycji, ważnej i potrzebnej tysiącom miłośników piosenki poetyckiej, studenckiej i turystycznej, ludziom wrażliwym na mądre słowa i łagodne dźwięki.
Więcej opinii i komentarzy słuchaczy tutaj