Magazyn Piosenki Studenckiej - Mikroklimat - archiwum audycji

Petycja

W dniu 27. kwietnia, tworzona od roku 2007 przez Jurka Krużela audycja pt. „Magazyn Piosenki Studenckiej MIKROKLIMAT” została nagle i bez podania przyczyny zdjęta z anteny Polskiego Radia Rzeszów. Poniżej zamieszczam treść oraz link do petycji, pod którą zbieramy podpisy wszystkich osób, które nie zgadzają się z tą decyzją prezesa Polskiego Radio Rzeszów, pana Przemysława Tejkowskiego i chcą przywrócenia audycji na antenę. Podpisujcie się, Kochani! Głęboko wierzę w to, że już niebawem ponownie usłyszymy nasze ukochane łagodne dźwięki na antenie Polskiego Radia Rzeszów.

Katarzyna Byks

Wiceprezes Stowarzyszenia Literacko Muzycznego BALLADA

Fot. Gocanna Antosik (archiwum Danielki)

Magazyn Piosenki Studenckiej MIKROKLIMAT

PETYCJA

skierowana do Pana Przemysława Tejkowskiego

Prezesa Zarządu Polskiego Radia Rzeszów S.A.


Szanowny Panie Prezesie!


My niżej podpisani apelujemy o zmianę decyzji dotyczącej zdjęcia z ramówki Polskiego Radia Rzeszów poetycko-muzycznej audycji Magazyn Piosenki Studenckiej MIKROKLIMAT i o jej niezwłoczne przywrócenie na antenę.


Audycja ta, tworzona przez Redaktora Jerzego Krużela od 14 lat (ostatni odcinek miał kolejny nr 545), zawsze utrzymywała wysoki poziom, zarówno co do formy jak i przekazywanych treści i dzięki temu zdecydowanie wyróżniała się na tle podobnych audycji w innych mediach. Można było w niej znaleźć zarówno dobrą poezję, jak i muzykę. Program ten spełniał po prostu bardzo ważną misję społeczno – kulturową, a w szerszej perspektywie – również historyczną, stanowiąc jedną z niewielu nisz dbających o tworzenie oraz zachowanie polskiego dziedzictwa kulturowego.


Audycja MIKROKLIMAT, prezentuje zarówno archiwalny dorobek nurtu szeroko pojętej piosenki poetyckiej i studenckiej, której ikonami byli i nadal są: Jacek Kaczmarski, Wojciech Bellon, Jan Krzysztof Kelus, Jacek Zwoźniak, Antonina Krzysztoń i wielu innych, jak też współczesną twórczość ludzi kultywujących i przekazujących nowym pokoleniom niesłychanie ważne polskie tradycje i wartości.


Odbiorcy tej audycji to głównie ludzie kochający turystykę, góry, żeglowanie, wspólne wędrówki, wspólne śpiewanie i przeżywanie poetyckiego słowa gdzieś w schroniskach, przy ogniskach, w górach czy nad jeziorami. Tych ludzi jest w Polsce bardzo bardzo wielu, poczynając od najmłodszych, na seniorach kończąc.


W swych audycjach Jerzy Krużel przedstawiał nie tylko piosenki z Krainy Łagodności, ale również rozmowy, unikalne wywiady z naszymi ulubionymi wykonawcami, z ciekawymi ludźmi, pasjonatami poezji, piosenki literackiej, studenckiej i turystycznej.


Autor przedstawiał też relacje z różnych ważnych dla nas imprez, przeglądów i festiwali takich jak: Festiwal Sztuk Różnych Bieszczadzkie Anioły, Ogólnopolski Przegląd Piosenki Autorskiej OPPA w Warszawie, Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie, Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej BAZUNA, Ogólnopolska Epidemia Piosenki Turystycznej BAKCYNALIA w Lublinie, Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA w Łodzi, Wrocławski Przegląd Kultury Studenckiej, Bieszczadzkie Spotkania ze Sztuką ROZSYPANIEC, Natchnieni Bieszczadem w Cisnej, Stachuriada w Grochowicach (k/Zielonej Góry), Ogólnopolski Przegląd Piosenki Poetyckiej i Turystycznej PRZY KOMINKU w Kielcach, Międzynarodowy Festiwal Piosenki KROPKA w Głuchołazach, Ogólnopolskie Spotkanie z Piosenka Turystyczną POD KOPCEM w Przemyślu, i wielu innych. Nie zawsze udawało nam się być osobiście na tych imprezach, czy to w roli wykonawców, czy publiczności. Ale zawsze mieliśmy pewność, że Radio Rzeszów, poprzez audycję Jerzego Krużela przeniesie nas tam na miejsce, że usłyszymy zarówno stare jak i nowe utwory z tego ważnego dla nas nurtu poetycko-muzycznego.


I teraz nagle to się zmienia.


Ta nasza nisza kulturowa, popularnie zwana Krainą Łagodności, nigdy nie była i obecnie też niestety nie jest powszechna w mediach. I właśnie na tle innych mediów Radio Rzeszów było od dawna pozytywnym i bardzo cenionym przez nas wyjątkiem.


Zupełnie nie rozumiemy dlaczego Polskie Radio Rzeszów chce teraz obniżać swój poziom i stracić wielu słuchaczy w całej Polsce. Dlaczego chce ograniczyć pełnienie misji publicznej i odebrać ogromnej rzeszy ludzi to, co dla nich tak ważne? Tym bardziej, że odbiorcami tej audycji, a potem propagatorami tego obszaru kultury słowno-muzycznej są ludzie w każdym wieku, związani z różnymi środowiskami, często bardzo zasłużeni dla polskiej kultury i życia społecznego.


Nie rozumiemy, dlaczego nagle odbiera nam się coś tak ważnego i wyjątkowego. Ważnego nie tylko dla nas niżej podpisanych, ale dla całego społeczeństwa.


Apelujemy i gorąco namawiamy Pana do zmiany decyzji i do przywrócenia na antenę Polskiego Radia Rzeszów tej poetycko-muzycznej audycji, ważnej i potrzebnej tysiącom miłośników piosenki poetyckiej, studenckiej i turystycznej, ludziom wrażliwym na mądre słowa i łagodne dźwięki.

OPINIE I KOMENTARZE

Co mówią słuchacze

Legendarna już audycja Jerzego Krużela pt. Magazyn Piosenki Studenckiej MIKROKLIMAT, to unikatowe w skali kraju zjawisko kulturowe i społeczne, bardzo ważne dla tysięcy ludzi, którzy dzięki możliwości transmisji online, słuchali jej regularnie w całej Polsce. Radio Rzeszów nie tylko straci wielu słuchaczy w całej Polsce, straci również wizerunek. Już teraz setki ludzi w całym kraju są oburzone decyzją usunięcia audycji MIKROKLIMAT, która jest jawnym zamachem na pełnienie misji publicznej radia. Jest odebraniem, jedną zupełnie nieuzasadnioną decyzją, ogromnej rzeszy ludzi tego, co dla nich ważne. Rzeszy ludzi, z których istnienia pan prezes Tejkowski prawdopodobnie nie zdawał sobie sprawy. Ale my istniejemy! Cały wielki nieformalny ruch społeczny i subkulturowy. I domagamy się niezwłocznego przywrócenia NASZEJ audycji na antenę Polskiego Radia Rzeszów w takiej postaci, w jakiej funkcjonowała ona od 14 lat!

Katarzyna Byks

OPINIE I KOMENTARZE

Co mówią słuchacze

Szanowny Panie Prezesie, ośmielam się zwrócić Panu uwagę, że dzisiejsze czasy sprzyjają takim audycjom, które uczą ludzi wrażliwości. Jestem dziennikarzem Radia Wrocław i zajmuję się muzyką (poezją śpiewaną, piosenką marynistyczną, turystyczną, balladą itp.) Praca w radiu to moja pasja – od lat ’80 uczę się fachu radiowca. Wielokrotnie przekonałem się, prowadząc audycję Muzyczna Cyganeria, istniejącą od 1989 roku na wrocławskiej antenie, jak bardzo ludziom są potrzebne tego typu spotkania z piosenką. Proszę więc o przemyślenie pochopnej, moim zdaniem, decyzji o ściągnięciu z anteny programu Jerzego Krużela. Pragnę jeszcze zauważyć, nie będąc złośliwym, że aby tworzyć dobre radio, nie trzeba burzyć tego, co w nim jest dobre. Uważam, że Jerzy Krużel zasługuje na szacunek za konsekwentne służenie sztuce. Liczę na to, że audycja powróci na antenę Radia Rzeszów i dzięki temu przysporzy radiu wielu słuchaczy.

Leszek Kopeć

OPINIE I KOMENTARZE

Co mówią słuchacze

Audycja MIKROKLIMAT, jak rzadko która, jest najlepszym przykładem misji, jaką powinny realizować publiczne media. Odbieranie ogromnej części słuchaczy Polskiego Radia możliwości kontaktu z preferowana przez nich niszą kulturową jest niezgodne z zasadami sprawiedliwego Państwa. Usuwanie z anten audycji z piosenką literacką jest dyskryminowaniem wielkiej grupy odbiorców tego rodzaju twórczości i wpływa na pogłębianie się wśród ludzi poczucia coraz większej alienacji władzy od społeczeństwa.

Piotr Bakal

OPINIE I KOMENTARZE

Co mówią słuchacze

Podpisuje, ponieważ zależy mi na pełnieniu misji przez Polskie Radio. Amatorsko zajmuję się krzewieniem tego nurtu muzycznego, zwłaszcza wśród młodzieży, a jednym ze sposobów jest zachęcanie do słuchania audycji radiowych z taką muzyką. Jestem wykonawcą-amatorem, a audycja jest moim podstawowym źródłem pozyskiwania nowego materiału. Przez zdjęcie audycji pozbawiacie mnie Państwo dostępu do utworów, autorów i wykonawców. Żałuję, że z tego powodu Polskie Radio zniknie na dobre z mojego odbiornika. Tracicie wiernego słuchacza, sądzę, że nie mnie ostatniego…

Jacek Rayski

OPINIE I KOMENTARZE

Co mówią słuchacze

Podpisuję, ponieważ misja społeczna i edukacyjna rozgłośni publicznej powinna być wypełniana, a Mikroklimat jest od lat audycją ukazującą szerokiej publiczności stan polskiej kultury studenckiej dokumentującą jej wkład w ewolucję kultury polskiej w szerokim rozumieniu tego pojęcia.

Paweł Jędrzejko

OPINIE I KOMENTARZE

Co mówią słuchacze

Rzeczy dobrych nigdy za dużo. Nas, słuchaczy tej audycji, miłośników prezentowanych przez Jurka piosenek i osób, jest bardzo wiele. Świadczy o tym mnogość festiwali i innych imprez odbywających się w całej Polsce. To olbrzymi ruch artystyczno-społeczny, który Jurek w tej audycji przedstawia. Ma kogo i ma komu. Ale radiowy kij ma dwa końce. Decyzja o likwidacji audycji Magazyn Piosenki Studenckiej MIKROKLIMAT, jest też decyzją o znacznym zmniejszeniu liczby słuchaczy Radia Rzeszów. Apeluję o refleksję.

Krzysztof Szczucki

OPINIE I KOMENTARZE

Co mówią słuchacze

Podpisuję, ponieważ takich audycji jest w naszych mediach bardzo mało – zdecydowanie za mało – i jeśli media publiczne maja pełnić funkcję misyjną, jeśli mają gusta odbiorców rozwijać i kształtować, a nie tylko im schlebiać – to muszą znaleźć czas i miejsce dla takiej muzyki, która niesie mądre słowa w godziwej oprawie muzycznej.

Beata Bonik

OPINIE I KOMENTARZE

Co mówią słuchacze

Podpisuję tę petycję, ponieważ audycja MIKROKLIMAT, autorstwa red. Jerzego Krużela jest unikatowym programem w skali nie tylko Radia Rzeszów, ale całego Polskiego Radia w ogóle. Stanowi muzyczna soczewkę, w której skupia o kilkunastu lat to, co dzieje się na muzycznej scenie nurtu określanego mianem Krainy Łagodności. Nie sposób znaleźć inny program, w którym prezentowane są relacje z wszystkich znaczących festiwali i przeglądów muzyki turystycznej czy poezji śpiewanej, gdzie emitowane są debiutanckie utwory młodych scenicznie twórców. Wiem o tym doskonale, gdyż same jestem autorem tekstów, kompozytorem i wykonawcą takich piosenek, które dzięki programowi MIKROKLIMAT mogły zaistnieć w szerszej, społecznej świadomości. Muzyka z Kariny Łagodności nie ma politycznych barw. Jednoczy ludzi o różnych poglądach i przekonaniach światopoglądowych. Czyż nie jest misją publicznej rozgłośni propagowanie szeroko pojętej kultury, często stanowiącej enklawę muzyczną, której brak w środkach masowego przekazu? Czyż nie jest naszą kulturową spóścizną, z kilkudziesięcioletnia historią, jaką skrupulatnie, co tydzień dokumentuje red. Jerzy Krużel w swej autorskiej audycji? W nawale disco polo i muzycznej bylejakości to właśnie takie programy jak MIKROKLIMAT tworzą i kształtują wrażliowość, poczucie estetyki słuchaczy, co winno być przede wszystkim brane pod uwagę przez kierownictwo rozgłośni. Piszę to nie tylko jako twórca, słuchacz audycji MIKROKLIMAT, będącej wspaniałą wizytówką Radia Rzeszów, rozpoznawalną w całym kraju, ale także jako były radiowiec i dziennikarz. Ufam, że przywróci Pan audycję na antenie prowadzonej prze Pana Rozgłośni i nie zaprzepaści możliwości propagowania Jej jak i Muzyki przez duże M.

Jacek Wójcikiewicz

OPINIE I KOMENTARZE

Co mówią słuchacze

Audycja Mikroklimat prowadzona przez Redaktora Jerzego Krużela jest bardzo wartościowym programem muzycznym, a jego usunięcie będzie świadczyć o zupełnym braku wrażliwości na piękno osób odpowiedzialnych za tą decyzje.

Radosław Partyka

OPINIE I KOMENTARZE

Co mówią słuchacze

To jest jedna z ostatnich audycji w cudownym klimacie piosenki turystycznej. Audycja jest prowadzona na bardzo wysokim poziomie zarówno w warstwie tekstowej jak i muzycznej. Promuje piosenkę o niebanalnym tekście i zupełnie niekomercyjnym charakterze. Jerzy Krużel jest do tego fachowcem w tym nurcie o czym świadczy jego obecność w Jury największych i najbardziej prestiżowych festiwali piosenki turystycznej i poetyckiej. Więcej takich specjalistów w Radio Rzeszów 🙂

Marcin Iżela

OPINIE I KOMENTARZE

Co mówią słuchacze

Była to jedna z nielicznycha audycji przedstawiająca bardzo bogaty, niepublikowany szerzej, swoisty folklor, gatunek muzyczny, zjawisko w polskiej piosence i zjawisko kulturowe, jakim jest szeroko pojęta Kraina Łagodności. To setki zespołów, wykonawców, tysiące wartościowych poetyckich piosenek, świetne teksty i dobre dziennikarstwo. To nie powinno zaginąć.

Justyna Rzeźnikowska

OPINIE I KOMENTARZE

Co mówią słuchacze

Podpisuję ponieważ audycja MIKROKLIMAT Jerzego Krużela jest cennym dobrem Kultury, rejestrując i prezentując językowy, muzyczny i historyczny dorobek kilku pokoleń najbardziej wartościowych polskich Twórców. Sama audycja wpisała się w nasz „krajobraz kulturowy”, podobnie jak mazowieckie wierzby, lokalna gwara, czy cytaty z dzieł Wieszczów. Nie wolno odbierać ani Twórcy audycji jego ogromnego i wartościowego przedsięwzięcia, ani Autorom i Wykonawcom poezji i muzyki – przestrzeni, w której dzielą się swymi dokonaniami, ani Odbiorcy – tego, co na równi z dobrami materialnymi stanowi o jakości życia. Szczególnie w czasie, gdy JEDYNYM „miejscem” dostępu do Kultury są media. A Pan Jerzy Krużel jest jednym z najbardziej wartościowych i zasłużonych działaczy tejże Kultury.

Daria (D’Aria) Galicka

OPINIE I KOMENTARZE

Co mówią słuchacze

Podpisuję, ponieważ ta od lat tworzona audycja łączy pokolenia ludzi, skupionych wokół krainy łagodności. Tu najmłodsi poznają wykonawców z tego nurtu muzycznego, a dla starszych jest to miejsce spotkań wśród przyjaciół.

Zbigniew Janowski

OPINIE I KOMENTARZE

Co mówią słuchacze

Cenię „Mikroklimat” i Jurka Krużela.

Doceniam to co latami robił dla nurtu piosenki turystycznej, autorskiej i poezji śpiewanej. Radio Rzeszów zawsze kojarzyło mi się z Jerzym i „Mikroklimatem” .

Nie wiem dlaczego raptem ktoś próbuje mnie tego pozbawić.

Popieram całym sercem petycję o przywrócenie audycji i prowadzącego ją Jerzego Krużela.

Marian Skulimowski
heavy

Więcej opinii i komentarzy słuchaczy tutaj