Bieszczady

250 Mikroklimat – Jubileusz

Czas szybko leci. Już w najbliższą sobotę, swój poważny jubileusz obchodzić będzie jedna z najbardziej znanych audycji o piosence turystycznej i autorskiej. Obchody rozpocznie koncert transmitowany na żywo w Polskim Radiu Rzeszów.

W najbliższą  niedzielę, 16 lutego, w Polskim Radiu Rzeszów po raz 250 zostanie nadany, słynny w turystycznych kręgach, Magazyn Piosenki Studenckiej „Mikroklimat”. 

Audycja pojawiła się na antenie Polskiego Radia Rzeszów w listopadzie 2007 roku, początkowo od czasu do czasu, a od 2.03.2008 r. można ją usłyszeć w każdą niedzielę” – pisze do nas pomysłodawca, autor materiałów i prowadzący audycję – redaktor Jerzy Krużel.

Jak się dowiedzieliśmy, Mikroklimat miał swoje początki dużo wcześniej, bo w latach 1980-1984. Wtedy, w Programie IV na antenie Rozgłośni Polskiego Radia w Rzeszowie, 2 razy w miesiącu, emitowana była półgodzinna audycja z piosenkami z festiwali i przeglądów studenckich. Przygotowywał ją właśnie Jerzy, który z kolei przygodę z radiem rozpoczął jeszcze w czasie studiów jako redaktor (1978-1980), a później Redaktor Naczelny (1980-1984) Studenckiego Radia Rzeszów „Centrum” w Rzeszowie.

Od początku Mikroklimatu – jak podpowiada autor – wyemitowano około 250 godzin muzyki, co dało około 3500 piosenek, w wykonaniu najlepszych i najciekawszych wykonawców oraz zespołów z nurtu  piosenki studenckiej, turystycznej, poetyckiej, a nawet żeglarskiej. Nie brakowało i folku. W audycji pojawiło się kilkadziesiąt wywiadów i rozmów z wykonawcami Kaufen Smok-Ox Online ohne rezept , relacji ze studenckich, ogólnopolskich imprez piosenkarskich. Jurek Krużel uczestniczył wielokrotnie w takich imprezach jak „Bieszczadzkie Anioły”, „OPPA”, „Giełda w Szklarskiej Porębie”, „Bakcynalia”, „Kropka” czy „YAPA”. By zaprezentować słuchaczom w pełni zjawisko piosenki studenckiej oraz najciekawszych jej wykonawców i zespoły z krainy łagodności, autor przemierzył tysiące kilometrów. Kto dziś ma na to czas?

Magazyn Piosenki Studenckiej „Mikroklimat”, w osobie jego autora, na wielu z ww. imprez przyznawał nagrodę specjalną audycji – Statuetkę MPS MIKROKLIMAT. Oczywiście laureaci, m.in. zespoły Bieguni, Pod Wiatr, Chwila Nieuwagi, Albo i Nie czy Smak Jabłka, zapraszani byli do audycji. Przez te lata Mikroklimat stał się dla swojego nurtu ważną audycją i miejscem w eterze. Dzięki internetowi audycja jest słuchana również w całej Polsce i za granicą.

Z okazji jubileuszowej 250 emisji, w sobotę, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia Rzeszów odbędzie się specjalny koncert, na którym wystąpi jeden z laureatów mikroklimatowej Statuetki – grupa Pod Wiatr, znana ze sceny żeglarskiej, ale odnosząca także sukcesy na festiwalach piosenki turystycznej. Koncert rozpocznie się o godz. 20:00 i będzie transmitowany na żywo. Można go będzie również posłuchać przez internet, po zalogowaniu się na stronie www.radio.rzeszow.pl poprzez zakładkę „posłuchaj”. W programie znajdą się piosenki z drugiej płyty zespołu pt. „Za górą, za wodą”, której jesteśmy patronem medialnym. Wieczór poprowadzi sam jubilat – Jurek Krużel.

Zapytany o plany na kolejne 250 wydań audycji Jerzy odpowiedział:

To udział w kolejnych ogólnopolskich imprezach z nurtu piosenki poetyckiej, turystycznej, żeglarskiej i autorskiej oraz pokazywanie nowych, młodych oraz przypominanie zasłużonych wykonawców i autorów.

Jerzy Krużel z wykształcenia jest inżynierem elektrykiem-automatykiem, projektuje m.in. farmy wiatrowe. Z zamiłowania dziennikarz radiowy, turysta, żeglarz (członek Yacht Kubu SAN)  i muzykiem. Laureat głównych nagród, wraz z założoną przez siebie Grupą R, na najważniejszych festiwalach piosenki studenckiej i turystycznej w Szklarskiej Porębie i na Yapie. Był Wiceprezydentem Przemyśla, gdzie mieszka, obecnie  jest radnym i Przewodniczącym Komisji Kultury i Promocji Rady Miejskiej w Przemyślu oraz przewodniczy Radzie Programowej Ośrodka TVP S.A  w Rzeszowie. Interesuje się też pszczelarstwem.

Autor: Kamil PiotrowskiFolk24

Udostępnij